Чому не дали дограти перший матч коропів-каспаров в 1985 році?

Відео: Карпов Каспаров 1984 рік

Чому не дали дограти перший матч Карпов-Каспаров в 1985 році?9 вересня 1984 був відкритий найбільший

тривалий матч в історії шахів. Анатолій Карпов відстоював титул в боротьбі з молодим Гаррі Каспаровим. Цей матч до сих пір є знаковою подією в історії шахів.
психологічна війнаСвіт великих шахів - це не тільки боротьба за шахівницею. Великі шахи-великі амбіції-велика політика. Ще до початку матчу на претендента, Гаррі Каспарова, почалося психологічний тиск. Президент ФІДЕ Кампоманес заявив, що Каспаров повинен поставити підпис під новим регламентом матчу, інакше його оголосять переможеним без гри. Каспаров не хотів поступатися такому тиску. Він був не згоден з тим, що правила, призначені для нового, дворічного циклу розіграшу першості світу, вводяться вже в цьому, завершальному старий, трирічний цикл матчі. Він був в подиві. Один з пунктів нових правил давав Кампоманесом надзвичайні повноваження щодо матчу. Своїми повноваженнями президент ФІДЕ, в результаті, скористався ...боротьба системПоєдинок Карпова з Каспаровим можна розглядати в ключі політичної конкуренції двох систем: зароджується антирадянської еліти і партапарату. На відміну від Карпова, підкреслено лояльного системі, наліт «дисидентства» відчувався в поведінці Каспарова вже на початку 80-х, він був ідеальним кандидатом на роль чемпіона від «опозиції». До переваг Каспарова можна віднести і те, що його підтримував Гейдар Алієв, в той час відповідальний за спорт. Таким чином, шаховий матч став місцем дозволу апаратних і політичних інтриг.З книги Гаррі Каспарова «Дитя змін». «Хоча Брежнєва вже не було, його знамените звернення до Карпову:" Взяв корону, так тримай її ", - як і раніше сприймалося як пряма вказівка до дії. Мовляв, шаховий трон повинен зайняти "своя" людина. У готелі "Росія", де жила моя делегація, прослуховувалися всі розмови. Як мінімум один з моїх тренерів здавав інформацію супернику ».17 нічиїхУ матчі Каспарова і Карпова був встановлений рекорд за кількістю нічиїх. 17 партій поспіль напружена боротьба не приводила до позитивного результату жодній зі сторін. До цього моменту інтерес до матчу досяг апогею. Незважаючи на сніг і холод, сотні людей шикувалися в чергу навпаки Колонного залу в надії роздобути квиток. Лондонська «Times» писала в ті дні: «Перекладаючи погляд з білосніжних колон і блискучих люстр на вистелену червоним килимом сцену, де за шаховим столиком застигли суперники, можна бачити, як німий мова їхніх тіл висловлює стан духу чемпіона і претендента. Карпов, блідий і хижий, сидить спокійно, очі сверкают- іноді він спирається підборіддям на зімкнуті руки або, обернувшись і безтурботно окинувши поглядом публіку, зникає за лаштунками, майже як ілюзіоніст. На противагу йому Каспаров сидить твердо і прямо-його атлетична, міцно скроєна фігура виглядає безпорадною в цій боротьбі нервів. Він наполегливо вдивляється в дошку і підлягає обмірковує свої ходи ».Довга серія нічий породила прізвисько для претендента. Каспарова стали називати «довгограючий програвач».Чих і кашельУ своїх інтерв`ю Анатолій Карпов не раз стверджував, що під час легендарного матчу команда Каспарова проводила агітацію серед глядачів, щоб ті під час ходів чемпіона чхали і кашляли. За словами Карпова, така поведінка глядачів дійсно заважало йому зосередитися. Психологічна боротьба, таким чином, терплячи до рівня ГРВІ. Чим простіше - тим ефективніше.аваріяНа 27-ую партію Карпов запізнювався. Колона чинного чемпіона мчала за московським ожеледі. Між станціями метро «Динамо» і «Бігова" автомобіль Карпова занесло на зустрічну смугу. Не інакше як рідкісним везінням можна вважати те, що дорога була порожня - машини стояли на червоному сигналі світлофора. Автомобіль Карпова зробила три оберти навколо себе і уперся в бордюр. партія була перенесена. Стресова підзарядка пішла чемпіону на користь: 27,-ую партію він виграв. у стані стресу тепер виявився претендент: рахунок в матчі став 5: 0.колонний залНе найвдалішим можна назвати вибір місця для «матчу століття». Через заходів, що проводилися в Колонній Залі, партії не раз відкладалися. Те це була сесія Академії наук, то похорон маршала Устинова і членів Політбюро. В результаті за рахунку 5: 2 матч був перенесений в готель «Старт». Чи варто говорити, що перенесення локації матчу - не найкраща прикмета, та й нерви у шахістів не залізні.Стоп-машинаЛегендарний матч завершився не менш легендарним рішенням президента ФІДЕ: матч був зупинений без оголошення переможця. «Чемпіон з рішенням погодився, претендент рішенням підкорився».Дотепно проаналізував ситуацію, що склалася після 48-ї партії, Ботвинник:«Є три варіанти закінчення матчу:Перший варіант, найменш ймовірний- Карпов виграє-таки свою єдину партію і залишається чемпіоном.Другий варіант- Каспаров виграє ще три зустрічі, він - чемпіон, і це більш ймовірно, ніж перше.І нарешті, третій варіант- матч взагалі буде припинено.Третій варіант найбільш вірогідний, тому що другий більш імовірний, ніж перший ».Офіційною версією перенесення матчу стала психологічна втома спортсменів, однак до цього дня ведуться розмови про політичні інтриги, апаратній боротьбі. Продовження матчу йшло вже в розпал перебудови, Карпова почали відверто цькувати, в очах багатьох людей він постав у вигляді закулісного інтригана, який скористався своїми номенклатурними зв`язками, оскільки зрозумів, що не зможе перемогти Каспарова в чесній боротьбі.Але була й інша версія. Колишній начальник Управління шахів Держкомспорту СРСР, гросмейстер Микола Крогиус в мемуарній книзі «Шахи. Гра і життя »вказує, що матч був перерваний за вказівкою члена Політбюро ЦК КПРС Гейдара Алієва, покровителя Каспарова.